Zgoda na wyjazd dziecka

Zgoda na wyjazd dziecka za granicę

Kilka dni temu odwiedziłam lotnisko w Pyrzowicach, żeby odwieźć znajomych na samolot. Na miejscu byłam świadkiem bardzo nieprzyjemnej sytuacji.

Trwała akurat odprawa turystów do samolotu lecącego do Albanii.

Właśnie rozmawiałam ze znajomymi już po odprawie bagażowej, gdy w terminalu zrobił się straszny szum. Przy stanowiskach kontroli dokumentów stała podenerwowana kobieta z dzieckiem. Dziewczynka miała może cztery lata.

–  Panie, nie rób pan cyrków!
Od roku jestem rozwiedziona! Chcę z córką lecieć na wakacje!  
– matka dziecka głośno krzyczała na dwóch pracowników straży granicznej.

Po chwili obok kobiety pojawili się kolejni pracownicy lotniska, którzy próbowali z nią spokojnie rozmawiać. Kobieta coraz bardziej podnosiła głos, a niczego nieświadoma dziewczynka zaczęła płakać.
Okazało się, że matka dziewczynki nie miała wymaganego zaświadczenia ze zgodą ojca na wyjazd dziecka za granicę tylko z jednym rodzicem.

Nie wiem jak ta sprawa się zakończyła, ale w ostatnim czasie byłam świadkiem kilku podobnych sytuacji, gdy samotnie podróżujący rodzic lub babcia/ciocia z niepełnoletnim dzieckiem nie został wpuszczony na pokład samolotu z powodu braku wymaganego dokumentu.  Dotyczy to nie tylko polskich lotnisk.

Zgoda na wyjazd dla dziecka

Przecież dziecko ma paszport!

Wcześniej pisałam ogólnie o wymaganych dokumentach na wyjazd dziecka za granicę.
Obecnie wielu rodziców (spotykam się na co dzień z takimi przypadkami) jest przekonanych, że jeśli dziecko ma paszport, to nie jest potrzebna zgoda drugiego rodzica na wyjazd. Argument zawsze jest ten sam:

„Przecież przy wyrabianiu paszportu oboje podpisywaliśmy zgodę na wydanie dziecku tego dokumentu!”.

Niestety, posiadanie przez dziecko paszportu nie jest równoznaczne ze zgodą na wyjazd jednego rodzica z pociechą. Przepisy te reguluje kodeks rodzinny i opiekuńczy, który mówi, że władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Wyjątkiem jest śmierć jednego z rodziców, pozbawienie lub ograniczenie praw rodzicielskich matki/ojca dziecka albo sytuacja, gdy ojcostwo nie zostało ustalone.

Albania, jak i wiele innych wakacyjnych kierunków, jest krajem, który wymaga obowiązkowej zgody drugiego rodzica na wyjazd, jeśli podróżujemy samotnie z dzieckiem.  Zgoda musi być poświadczona notarialnie, jak również przetłumaczona na język angielski przez tłumacza przysięgłego.
Już na lotnisku w Polsce (tak, jak to pokazał dzisiejszy przykład) straż graniczna może nas poprosić o takie zaświadczenie. Jeżeli go ze sobą nie mamy, niestety zostajemy sami z tym problemem… Nie jest to złośliwość pracowników lotniska, a przepis, który musi być przestrzegany na lotniskach w każdym kraju.

Zgodna na wyjazd dla dziecka

Babcia, dziadek, ciocia, wujek…

W sytuacji gdy nasze niepełnoletnie dziecko wyjeżdża na wakacje z rodziną (ale bez rodziców) lub znajomymi, obowiązkowe jest również posiadanie przez nich zgody obojga rodziców na wyjazd. Dotyczy to każdego kierunku, nie tylko Albanii.

W piśmie potwierdzonym przez notariusza należy wskazać imiona, nazwiska oraz numery PESEL rodziców, dane osoby odpowiedzialnej za nasze dziecko podczas wyjazdu, datę i miejsce sporządzenia, treść oświadczenia z terminem i miejscem podróży (zgoda może być udzielona również bezterminowo i bez ograniczenia na konkretne kraje). Podpisy obojga rodziców muszą być złożone w obecności notariusza i przez niego potwierdzone. Jako załącznik do pisma potrzebny będzie skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. 

Załatwienie takiego dokumentów nie kosztuje wiele, zazwyczaj jest to koszt między 50 zł, a 150 zł, w zależności od kancelarii notarialnej.
Zajmie nam to niewiele czasu, a będziemy mieć pewność, że nic nam nie zakłóci wyjazdu na nasze upragnione i wyczekiwane cały rok WAKACJE 🙂

Życzę Wam UDANYCH I BEZPROBLEMOWYCH WAKACJI! 🙂

 

 

Website | + posts

5 thoughts on “Zgoda na wyjazd dziecka za granicę

  1. Ewita pisze:

    Akurat tego szukałam, dzięki! :*

  2. Wjazd do Albanii pisze:

    Witam jak wygląda sytuacja jeśli mama od 14 lat nie ma kontaktu z ojcem?Dziecko m83szka w Niemczech a zgodę na wyrobienie paszportu daje co 5 lat Sad we Warszawie?

  3. Basia pisze:

    Witam pytanie czy tanotarialna zgoda ma być przetłumaczona na język angielski czy również albański przysięgły w przypadku wycieczki do Albanii

    1. Witaj 🙂 Zgoda notarialna na wyjazd dziecka wystarczy, że będzie przetłumaczona na język angielski. Pozdrawiam, Karina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *