zanzibar

Powrót do Polski bez kwarantanny

„Czy jest możliwy powrót do Polski bez kwarantanny?” – coraz częściej słyszę to pytanie od moich Klientów.

W sezonie zimowym coraz większą popularnością cieszą się wyjazdy do ciepłych krajów. Częściej wybieramy dalsze i bardziej egzotyczne miejsca. W tym roku największym hitem sprzedażowym okazał się Zanzibar, a zaraz za nim Meksyk i Dominikana. Są to kierunki, które aktualnie nie wymagają od turystów okazania negatywnych testów na COVID-19 wykonanych na 72 godziny przed wylądowaniem w kraju docelowym.
Egipt, do którego od wielu lat o tej porze roku wylatywało najwięcej osób, teraz cieszy się mniejszą popularnością z uwagi na obowiązek wykonywania testów na COVID-19.

Powrót do Polski bez kwarantanny

Powrót do Polski bez kwarantanny

Zgodnie z aktualnie obowiązującym rozporządzeniem Rady Ministrów, po powrocie do Polski czeka nas 10-dniowa kwarantanna (wcześniej pisałam o tym w poprzednim poście Test zamiast kwarantanny). Obowiązek ten przedłużono do 14 marca. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na urlop, a potem na kwarantannę po powrocie. Chyba, że pracuje zdalnie… 🙂
  Konieczność odbycia kwarantanny dotyczy wszystkich osób podróżujących do Polski transportem zbiorowym drogą lotniczą oraz lądową  – czyli pociągami, autokarami, i busami od 9 osób.

kwarantanna

Z tego obowiązku zwolnione są między innymi:

  • osoby zaszczepione już na COVID-19 (wymagane jest zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek)
  •  dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym, uczniowie szkół i ich opiekunowie
    Pełna lista osób, które mogą być zwolnione z kwarantanny znajduje się na stronie Straży Granicznej.

Jak uniknąć kwarantanny po powrocie do Polski?

Możemy uniknąć kwarantanny pod warunkiem wykonania testu na COVID-19 do 48 godzin przed przekroczeniem polskiej granicy.
Po okazaniu wyniku negatywnego jesteśmy zwalniani z kwarantanny.
Czas liczony jest od momentu uzyskania wyniku testu do przekroczenia granicy Polski.

Zaraz po opublikowaniu rozporządzenia przez rząd biura podróży wraz z lokalnymi kontrahentami i rezydentami przygotowały listę krajów i placówek w kurortach, które wykonują takie testy dla turystów.
Możemy wykonać go przed wylotem z takiego kraju do Polski (do 48 godzin przed przekroczeniem polskiej granicy). Pojawia się tu jednak ryzyko: jeśli wynik będzie pozytywny, zostajemy skierowani na kwarantannę za granicą.

testcovid

Test zrobisz w Polsce

Miesiąc temu lotnisko we Wrocławiu jako pierwsze poinformowało o możliwości wykonywania szybkich testów, zwalniających w przypadku wyniku negatywnego z kwarantanny podróżnych przylatujących do Polski. Po kilkunastu dniach do lotniska we Wrocławiu dołączyły lotniska w Katowicach oraz Poznaniu.

Nie obeszło się bez kontrowersji w tym temacie. Pojawiły się też dyskusje na temat tego, w którym momencie podróżny przekracza granicę.
Lecąc samolotem zgodnie z przepisami panującymi na całym świecie, formalnie granicę przekraczamy nie w powietrzu, a na lądzie 🙂 Dokładnie w momencie przejścia kontroli paszportowej. Dlatego stanowiska laboratoriów znajdują się w budynkach lotnisk przed kontrolą paszportową.

lotnisko

Ile zapłacimy za test?

Aktualnie ceny szybkich testów są do siebie zbliżone. We Wrocławiu kosztują 200 zł, w Katowicach – 180 zł, natomiast w Poznaniu – 149 zł. (preferowana płatność kartą). Na wynik nie będziemy czekać więcej niż 20 minut.
Jeśli wynik jest negatywny, kwarantanna nas nie obowiązuje. Zostaniemy z niej zwolnieni. Jeśli jest on pozytywny, niestety trafimy na kwarantannę. Trudno.
Ale przynajmniej odbędziemy ją w swoim domu 🙂

Ostatnio sprawdziłam tę procedurę na własnej skórze na lotnisku w Katowicach – szybko, bezboleśnie i bezstresowo 🙂 A wynik negatywny pozwolił mi przywitać się z pracą zaraz po powrocie 😉

A jakie są Wasze doświadczenia z testami?

Website | + posts

1 thought on “Powrót do Polski bez kwarantanny

  1. Halszka G. pisze:

    Potwierdzam 🙂 We Wrocławiu robiony test, wynik negatywny po około 15 minutach i jestem wolna 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *