Długi weekend za granicą

Majówka otwiera sezon długich weekendów. Od kilku lat to jeden z popularniejszych terminów urlopowych. Czasem wystarczy wziąć kilka dni wolnego, by zyskać nawet dziesięć dni wolnego, a to czas który pozwala myśleć o naprawdę dalekich i oryginalnych kierunkach podróży.

Podróżujemy coraz chętniej, częściej i dalej

Dokąd podróżujemy? Statystyki rezerwacyjne pokazują, że w tym roku hitem Majówki będzie Turcja. Chętnie wybieramy też Włochy, Hiszpanię i Chorwację, a jesienią i zimą poszukujemy słońca i egzotyki w Azji (Tajlandii, Wietnamie i Kambodży).
Coraz częściej poszukujemy nowych kierunków. Na tej liście znalazły się m.in. Izrael, Norwegia, Czarnogóra, Tajwan, Peru, Jordania, Zanzibar. Co ciekawe w tym zestawieniu zamiast Rzymu decydujemy się na Neapol albo Palermo, a z Barceloną wygrywa Sewilla.

Skandynawia

Na nowo odkrywamy Norwegię, zapuszczając się coraz dalej w stronę fiordów i dzikiej przyrody. W takich przypadkach dobra odzież, profesjonalny sprzęt turystyczny i grube przewodniki to za mało.

Myśląc o samodzielnym wyjeździe, zwłaszcza do tak drogich krajów jak Skandynawia, warto od razu planowanie długiego weekendu połączyć z zakupem ubezpieczenia turystycznego online. Obejmuje ono m.in. koszty leczenia za granicą, NNW, a także ochronę bagażu na wypadek kradzieży. Znalezienie ubezpieczenia na podróż przez Internet z pewnością będzie szybsze i łatwiejsze od zaplanowania noclegów w bezkresnych lasach Szwecji czy Norwegii. W takich okolicznościach wizyta lekarska czy pobyt w szpitalu mogłaby zrujnować nie tylko długi weekend, ale i portfel. Podczas wakacji można ryzykować spotkanie z łosiem oko w oko, wspinaczkę i kąpiel w górskich potokach, ale tylko z wykupionym ubezpieczeniem.

Jordania – Petra

Lubimy odkrywać nowe miejsca

Z raportu „Zagraniczne wakacje Polaków 2018” Polskiej Izby Turystyki wynika, że Polacy mają coraz większe oczekiwania dotyczące warunków wypoczynku. Wybieramy transport lotniczy, hotele o wysokim standardzie, zwracamy uwagę na położenie hotelu, dodatkowe atrakcje czy wyżywienie.

Egipt

Jednocześnie rośnie grupa osób, która hotele all inclusive z kompleksami basenów i drinkami z palemką zamienia na kampery i kempingi. Wracamy do pikników i wieczorów przy ognisku. Szukamy bliskości natury, zjeżdżamy z głównych szlaków i zamiast hotelowych gwiazdek kolekcjonujemy niezapomniane przeżycia. Ta grupa turystów, a raczej podróżników ceni sobie spokój i ucieka od hałasu dużych resortów. Szukają lokalnych atrakcji, regionalnej kuchni, korzystają z oferty małych restauracji. Jak wynika z ubiegłorocznego badania „Trendy na rynku turystycznym” Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinie, 60 proc. Polaków twierdzi, że lubi odkrywać nowe miejsca, w których nie ma turystów. Natomiast tylko 24 proc. ankietowanych nie zależy na zwiedzaniu i preferują bierny wypoczynek.

W poszukiwaniu smaków świata

Podróżnicze trendy kreują bezpośrednie połączenia oferowane przez tanie linie lotnicze. Dzięki nim odkryliśmy wiele nieoczywistych kierunków, gdzie dużo łatwiej spróbować autentycznej lokalnej kuchni. To ważne! Turystyka kulinarna jest jednym z coraz modniejszych trendów.

Jeśli uważasz, że próbowanie lokalnych potraw to jedna z najciekawszych części podróży i z wypiekami na twarzy wertujesz przewodniki po restauracjach, o których wiedzą tylko lokalni smakosze – to jest idealna propozycja dla ciebie na każdy długi weekend. Lista miejsc do odwiedzenia nigdy się nie skończy. I wcale nie chodzi o restauracje z michelinowską gwiazdką. Wręcz przeciwnie – o markety, street food, niepozorne budki i knajpki, do których prowadzą wąskie uliczki omijane przez większość turystów.  Zamiast zwiedzać muzea i robić sobie selfie na najpiękniejszych plażach świata, można poszukiwać właśnie takich miejsc, gdzie próbuje się potraw charakterystycznych dla danego regionu.

El Gouna Marina

Z takich wyjazdów możemy przywieźć wspaniałe wspomnienia i wiele ciekawych przepisów kulinarnych. Ale oczywiście trzeba wiedzieć dokąd pójść. Dlatego podczas podejmowania decyzji o podróżach wiele osób czerpie inspirację z blogów podróżniczych i kulinarnych, kierując rekomendacjami ulubionych influencerów. W rankingach kulinarnych podróży powtarzają się: Tajlandia, Francja (w końcu kolebka sztuki kulinarnej), Włochy, hiszpańska Katalonia, Indie, Grecja, Japonia czy Meksyk…

Podczas tak dalekich podróży, nawet jeśli to tylko długi weekend, może się zdarzyć wszystko, nawet problemy żołądkowe. Próbowanie egzotycznych potraw w obcych miejscach, różnice kulturowe i językowe mogą mieć czasem różne skutki, łącznie z nasileniem alergii albo zatruciem. Ubezpieczenia turystyczne chronią właśnie od takich zdarzeń jak nagłe zachorowanie czy nieszczęśliwy wypadek. Pokryją koszty ratownictwa, leczenia, pomocy prawnej.

Zanzibar

Zanim więc wybierzesz wymarzony kierunek podróży na długi weekend warto od razu porównać polisy turystyczne w internetowych kalkulatorach. Ich mechanizm jest bardzo podobny do wyszukiwarek tanich połączeń lotniczych. Samodzielnie decydujesz, jakie elementy polisy wybierasz i jaki zakres ochrony. Podobnie jak za bilety, także za ubezpieczenie zapłacisz kartą lub przelewem online. Znając koszty ubezpieczenia, możesz ze spokojną głową  zastanowić się, czy w najbliższy długi weekend spróbujesz pizzy z ziemniakami w Palermo czy może oryginalnej kuchni indyjskiej.

Artykuł sponsorowany

Website | + posts

4 thoughts on “Długi weekend za granicą

    1. Dziękuję. Ja też tak uważam, że majówka to super czas na małe wakacje 😉 Pozdrawiam! 🙂

  1. Sama ostatnio szukam ciekawych miejsc na urlop z narzeczonymi. Wydaje mi się, że w tym roku wybierzemy właśnię tę miejscówkę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *